03-10-2022 - 09-10-2022 / Timezone: UTC-05:00
Yankton 2022 World Archery Field Championships
2 Oct 2022, Sunday
10:00-18:00Accreditation and Free Practice at NFAA Easton Yankton Archery Center (NEYAC)
3 Oct 2022, Monday
Official Practice + Equipment Inspection + TM Meeting at NEYAC
08:30-11:30Official Practice + Equipment Inspection at NEYAC
13:30-14:30Team Managers Meeting
14:30-17:30Official Practice + Equipment Inspection at NEYAC
4 Oct 2022, Tuesday
Unmarked Qualification at Lewis & Clark Lake Archery Field Ranges - Red Course for RM + RW + CM + CW, Blue Course for BM + BW + all U21 categories
06:30Red Course archers: pick-up from Hotels
07:30-08:15Red Course archers: warm-up followed by calling of groups and moving to targets
07:30Blue Course archers: pick-up from Hotels
08:30-09:15Blue Course archers: warm-up followed by calling of groups and moving to targets
Qualification Rounds
Red Course
09:00-15:00Unmarked
Blue Course
10:00-16:00Unmarked
5 Oct 2022, Wednesday
Marked Qualification at Lewis & Clark Lake Archery Field Ranges - Red Course for BM + BW + all U21 categories, Blue Course for RM + RW + CM + CW
06:30Red Course archers: pick-up from Hotels
07:30-08:15Red Course archers: warm-up followed by calling of groups and moving to targets
07:30Blue Course archers: pick-up from Hotels
08:30-09:15Blue Course archers: warm-up followed by calling of groups and moving to targets
Qualification Rounds
Red Course
09:00-15:00Marked
Blue Course
10:00-16:00Marked
16:30Shoot-off, if any
6 Oct 2022, Thursday
Individual Pool Matches at NEYAC
08:00Practice open ONLY for RM, RW, RU21M, RU21W and CU21M Categories
Individual Matches
09:00-09:40
Match C1
CU21M: 17th ranked - 20th ranked
RM: 17th ranked - 20th ranked
RU21M: 17th ranked - 20th ranked
RU21W: 17th ranked - 20th ranked
RW: 17th ranked - 20th ranked
Match B1
CU21M: 16th ranked - 21st ranked
RM: 16th ranked - 21st ranked
RU21M: 16th ranked - 21st ranked
RU21W: 16th ranked - 21st ranked
RW: 16th ranked - 21st ranked
Match A1
CU21M: 18th ranked - 19th ranked
RM: 18th ranked - 19th ranked
RU21M: 18th ranked - 19th ranked
RU21W: 18th ranked - 19th ranked
RW: 18th ranked - 19th ranked
Match D1
CU21M: 15th ranked - 22nd ranked
RM: 15th ranked - 22nd ranked
RU21M: 15th ranked - 22nd ranked
RU21W: 15th ranked - 22nd ranked
RW: 15th ranked - 22nd ranked
09:45-10:25
Match C2
CU21M: 12th ranked - Winner of Match C1
RM: 12th ranked - Winner of Match C1
RU21M: 12th ranked - Winner of Match C1
RU21W: 12th ranked - Winner of Match C1
RW: 12th ranked - Winner of Match C1
Match B2
CU21M: 13th ranked) - Winner of Match B1
RM: 13th ranked) - Winner of Match B1
RU21M: 13th ranked) - Winner of Match B1
RU21W: 13th ranked) - Winner of Match B1
RW: 13th ranked) - Winner of Match B1
Match A2
CU21M: 11th ranked - Winner of Match A1
RM: 11th ranked - Winner of Match A1
RU21M: 11th ranked - Winner of Match A1
RU21W: 11th ranked - Winner of Match A1
RW: 11th ranked - Winner of Match A1
Match D2
CU21M: 14th ranked - Winner of Match D1
RM: 14th ranked - Winner of Match D1
RU21M: 14th ranked - Winner of Match D1
RU21W: 14th ranked - Winner of Match D1
RW: 14th ranked - Winner of Match D1
10:30-11:10
Match C3
CU21M: 9th ranked - Winner of Match C2
RM: 9th ranked - Winner of Match C2
RU21M: 9th ranked - Winner of Match C2
RU21W: 9th ranked - Winner of Match C2
RW: 9th ranked - Winner of Match C2
Match B3
CU21M: 8th ranked - Winner of Match B2
RM: 8th ranked - Winner of Match B2
RU21M: 8th ranked - Winner of Match B2
RU21W: 8th ranked - Winner of Match B2
RW: 8th ranked - Winner of Match B2
Match A3
CU21M: 10th ranked - Winner of Match A2
RM: 10th ranked - Winner of Match A2
RU21M: 10th ranked - Winner of Match A2
RU21W: 10th ranked - Winner of Match A2
RW: 10th ranked - Winner of Match A2
Match D3
CU21M: 7th ranked - Winner of Match D2
RM: 7th ranked - Winner of Match D2
RU21M: 7th ranked - Winner of Match D2
RU21W: 7th ranked - Winner of Match D2
RW: 7th ranked - Winner of Match D2
11:15-11:55
Match C4
CU21M: 4th ranked - Winner of Match C3
RM: 4th ranked - Winner of Match C3
RU21M: 4th ranked - Winner of Match C3
RU21W: 4th ranked - Winner of Match C3
RW: 4th ranked - Winner of Match C3
Match B4
CU21M: 5th ranked - Winner of Match B3
RM: 5th ranked - Winner of Match B3
RU21M: 5th ranked - Winner of Match B3
RU21W: 5th ranked - Winner of Match B3
RW: 5th ranked - Winner of Match B3
Match A4
CU21M: 3rd ranked - Winner of Match A3
RM: 3rd ranked - Winner of Match A3
RU21M: 3rd ranked - Winner of Match A3
RU21W: 3rd ranked - Winner of Match A3
RW: 3rd ranked - Winner of Match A3
Match D4
CU21M: 6th ranked - Winner of Match D3
RM: 6th ranked - Winner of Match D3
RU21M: 6th ranked - Winner of Match D3
RU21W: 6th ranked - Winner of Match D3
RW: 6th ranked - Winner of Match D3
12:00-12:30
Match CB
CU21M: Winner of Pool C - Winner of Pool B
RM: Winner of Pool C - Winner of Pool B
RU21M: Winner of Pool C - Winner of Pool B
RU21W: Winner of Pool C - Winner of Pool B
RW: Winner of Pool C - Winner of Pool B
Match AD
CU21M: Winner of Pool A - Winner of Pool D
RM: Winner of Pool A - Winner of Pool D
RU21M: Winner of Pool A - Winner of Pool D
RU21W: Winner of Pool A - Winner of Pool D
RW: Winner of Pool A - Winner of Pool D
12:45-13:15
1/2
CU21M: 1st Ranked - Winner of Match CB
CU21M: Winner of Match AD - 2nd Ranked
RM: 1st Ranked - Winner of Match CB
RM: Winner of Match AD - 2nd Ranked
RU21M: 1st Ranked - Winner of Match CB
RU21M: Winner of Match AD - 2nd Ranked
RU21W: 1st Ranked - Winner of Match CB
RU21W: Winner of Match AD - 2nd Ranked
RW: 1st Ranked - Winner of Match CB
RW: Winner of Match AD - 2nd Ranked
13:00Practice open ONLY for CM, CW, BM and BW Categories
14:00-14:40
Match C1
BM: 17th ranked - 20th ranked
BW: 17th ranked - 20th ranked
CM: 17th ranked - 20th ranked
CW: 17th ranked - 20th ranked
Match B1
BM: 16th ranked - 21st ranked
BW: 16th ranked - 21st ranked
CM: 16th ranked - 21st ranked
CW: 16th ranked - 21st ranked
Match A1
BM: 18th ranked - 19th ranked
BW: 18th ranked - 19th ranked
CM: 18th ranked - 19th ranked
CW: 18th ranked - 19th ranked
Match D1
BM: 15th ranked - 22nd ranked
BW: 15th ranked - 22nd ranked
CM: 15th ranked - 22nd ranked
CW: 15th ranked - 22nd ranked
14:45-15:25
Match C2
BM: 12th ranked - Winner of Match C1
BW: 12th ranked - Winner of Match C1
CM: 12th ranked - Winner of Match C1
CW: 12th ranked - Winner of Match C1
Match B2
BM: 13th ranked) - Winner of Match B1
BW: 13th ranked) - Winner of Match B1
CM: 13th ranked) - Winner of Match B1
CW: 13th ranked) - Winner of Match B1
Match A2
BM: 11th ranked - Winner of Match A1
BW: 11th ranked - Winner of Match A1
CM: 11th ranked - Winner of Match A1
CW: 11th ranked - Winner of Match A1
Match D2
BM: 14th ranked - Winner of Match D1
BW: 14th ranked - Winner of Match D1
CM: 14th ranked - Winner of Match D1
CW: 14th ranked - Winner of Match D1
15:30-16:10
Match C3
BM: 9th ranked - Winner of Match C2
BW: 9th ranked - Winner of Match C2
CM: 9th ranked - Winner of Match C2
CW: 9th ranked - Winner of Match C2
Match B3
BM: 8th ranked - Winner of Match B2
BW: 8th ranked - Winner of Match B2
CM: 8th ranked - Winner of Match B2
CW: 8th ranked - Winner of Match B2
Match A3
BM: 10th ranked - Winner of Match A2
BW: 10th ranked - Winner of Match A2
CM: 10th ranked - Winner of Match A2
CW: 10th ranked - Winner of Match A2
Match D3
BM: 7th ranked - Winner of Match D2
BW: 7th ranked - Winner of Match D2
CM: 7th ranked - Winner of Match D2
CW: 7th ranked - Winner of Match D2
16:15-16:55
Match C4
BM: 4th ranked - Winner of Match C3
BW: 4th ranked - Winner of Match C3
CM: 4th ranked - Winner of Match C3
CW: 4th ranked - Winner of Match C3
Match B4
BM: 5th ranked - Winner of Match B3
BW: 5th ranked - Winner of Match B3
CM: 5th ranked - Winner of Match B3
CW: 5th ranked - Winner of Match B3
Match A4
BM: 3rd ranked - Winner of Match A3
BW: 3rd ranked - Winner of Match A3
CM: 3rd ranked - Winner of Match A3
CW: 3rd ranked - Winner of Match A3
Match D4
BM: 6th ranked - Winner of Match D3
BW: 6th ranked - Winner of Match D3
CM: 6th ranked - Winner of Match D3
CW: 6th ranked - Winner of Match D3
17:00-17:30
Match CB
BM: Winner of Pool C - Winner of Pool B
BW: Winner of Pool C - Winner of Pool B
CM: Winner of Pool C - Winner of Pool B
CW: Winner of Pool C - Winner of Pool B
Match AD
BM: Winner of Pool A - Winner of Pool D
BW: Winner of Pool A - Winner of Pool D
CM: Winner of Pool A - Winner of Pool D
CW: Winner of Pool A - Winner of Pool D
17:45-18:15
1/2
BM: 1st Ranked - Winner of Match CB
BM: Winner of Match AD - 2nd Ranked
BW: 1st Ranked - Winner of Match CB
BW: Winner of Match AD - 2nd Ranked
CM: 1st Ranked - Winner of Match CB
CM: Winner of Match AD - 2nd Ranked
CW: 1st Ranked - Winner of Match CB
CW: Winner of Match AD - 2nd Ranked
7 Oct 2022, Friday
Team and Mixed Team Matches at NEYAC
08:00Practice open ONLY for mixed team and team components
Team Matches
09:00-10:001/2: RU21X
09:15-10:151/2: CU21X
09:30-10:301/2: BX
09:45-10:451/2: RX
10:00-11:001/2: CX
11:30-12:301/4: WT
11:45-12:451/4: MT
13:00-14:001/2: WT
13:15-14:151/2: MT
Semi-finals and finals matches for the categories out of World Championships Title: Individual for CU21W + BU21M + BU21W, Team for MU21T + WU21T + BU21X
14:30Schedule will be published after the second qualification day
8 Oct 2022, Saturday
08:00Practice opens, ONLY for archers still competing, at NEYAC
Team Finals RU21X + CU21X + BX
09:00-09:25Bronze: Recurve Under 21 Mixed Team
09:25-09:50Gold: Recurve Under 21 Mixed Team
09:50-10:00Award Ceremony - Recurve Under 21 Mixed Team
10:00-10:25Bronze: Compound Under 21 Mixed Team
10:25-10:50Gold: Compound Under 21 Mixed Team
10:50-11:00Award Ceremony - Compound Under 21 Mixed Team
11:00-11:25Bronze: Barebow Mixed Team
11:25-11:50Gold: Barebow Mixed Team
11:50-12:00Award Ceremony - Barebow Mixed Team
Team Finals RX + CX + Women Team + Men Team
13:00-13:25Bronze: Recurve Mixed Team
13:25-13:50Gold: Recurve Mixed Team
13:50-14:00Award Ceremony - Recurve Mixed Team
14:00-14:25Bronze: Compound Mixed Team
14:25-14:50Gold: Compound Mixed Team
14:50-15:00Award Ceremony - Compound Mixed Team
15:00-15:25Bronze: Women Team
15:25-15:50Gold: Women Team
15:50-16:00Award Ceremony - Women Team
16:00-16:25Bronze: Men Team
16:25-16:50Gold: Men Team
16:50-17:00Award Ceremony - Men Team
9 Oct 2022, Sunday
08:00Practice opens, ONLY for archers still competing, at NEYAC
Individual Finals U21 + Barebow
09:00-09:16
Bronze: Recurve Under 21 Women
09:16-09:32
Gold: Recurve Under 21 Women
09:32-09:40Award Ceremony - Recurve Under 21 Women
09:40-09:56
Bronze: Recurve Under 21 Men
09:56-10:12
Gold: Recurve Under 21 Men
10:12-10:20Award Ceremony - Recurve Under 21 Men
10:20-10:36
Bronze: Compound Under 21 Men
10:36-10:52
Gold: Compound Under 21 Men
10:52-11:00Award Ceremony - Compound Under 21 Men
11:00-11:16
Bronze: Barebow Women
11:16-11:32
Gold: Barebow Women
11:32-11:40Award Ceremony - Barebow Women
11:40-11:56
Bronze: Barebow Men
11:56-12:12
Gold: Barebow Men
12:12-12:20Award Ceremony - Barebow Men
Individual Finals Recurve and Compound
13:00-13:16
Bronze: Recurve Women
13:16-13:32
Gold: Recurve Women
13:32-13:40Award Ceremony - Recurve Women
13:40-13:56
Bronze: Recurve Men
13:56-14:12
Gold: Recurve Men
14:12-14:20Award Ceremony - Recurve Men
14:20-14:36
Bronze: Compound Women
14:36-14:52
Gold: Compound Women
14:52-15:00Award Ceremony - Compound Women
15:00-15:16
Bronze: Compound Men
15:16-15:32
Gold: Compound Men
15:32-15:40Award Ceremony - Compound Men
Other Informations
ParticipantsBy targetBy country/clubBy name
 
StatisticsBy country/clubBy Event
Schedule - v1.0
Transportation Schedule
TM Booklet - v1.0
Live InfoSystem